Menu:

TYDZIEŃ CHLEBA ŻYTNIEGO

2013

Leopold Staff
"Chleb"

Wiecznie tak samo jeszcze jak za czasów Piasta, 
Po łokcie umączone ręce dzierżąc w dzieży,
Zakwasem zaczyniony chleb ugniata świeży
Przejęta swym odwiecznym obrządkiem niewiasta.

Wychodzą wnet pożywne, razowe bochenki,
Brunatne i okrągłe - ku piekarki chlubie -
Jak widnokrąg zoranych pól, co chleb zrodziły.

Po raz kolejny w naszej szkole obchodzimy „Tydzień Chleba Żytniego” - organizatorkami akcji były pani Aldona Pigońska i pani Katarzyna Krawczyk - Pokrzywińska.

Celem akcji jest pokazanie wszystkim, że chleb pieczony na zakwasie, domowymi sposobami jest pieczywem pełnowartościowym. Jest powiedzenie, które mówi: „Jedz chleb, będziesz zdrowy”. Chleb bowiem jest najlepszym pokarmem dla naszego mózgu. Śniadanie bez pieczywa to stracony posiłek. Jeśli chcemy być rano sprawni umysłowo, musimy mu dostarczyć zdrowych węglowodanów z kanapki. Oczywiście, aby takie śniadanie chlebowe miało sens, trzeba zadbać o jakość chleba – nie może to być ten z marketu pełen konserwantów, ulepszaczy i chemii. Powinien to być chleb na zakwasie, poddany naturalnym procesom fermentacji, pełen zdrowego błonnika, z dodatkiem wartościowych ziaren. Poszukajcie z Rodzicami przepisów na domowy chleb i namówcie ich do wspólnego pieczenia.

Uczniowie naszej szkoły mogli dzisiaj (22 października) skosztować swojskiego pieczywa i poczuć tę różnicę. Uczniowie klas 1-3 poczęstowani zostali domowymi wypiekami przygotowanymi przez uczniów klasy 3c wraz z rodzicami i opiekunkami – panią Aldoną Pigońską i panią Katarzyną Krawczyk – Pokrzywińską. Na uczniów klas starszych czekały pachnące pajdy ze smalcem, które nabyć mogli za symboliczną złotówkę. Wszyscy wysłuchać mogli też krótkiej audycji o chlebie przygotowanej przez panią Olgę Łącką i uczniów klasy 5c. Na holu szkoły dostępna była gazetka okolicznościowa przygotowana przez panią Barbarę Kubiak – Jażdżewską.

W: Chciałabym mieć kiedyś chleb,
Taki duży, biały
Tylko dla siebie, cały
Świeży jeszcze, gorący
Kminkiem pachnący
Ze skórą chrupiącą
Brązową, trzeszczącą,
Chleb!
I wpić się zębami i
Smak długo rozkoszą czuć na podniebieniu,
I poczuć nareszcie, jak koi, łagodzi
Nienasycony żołądek

opracowała: Olga Łącka2011
W czwartek 27 października 2011 roku nasza szkoła trzeci raz przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tydzień Chleba Żytniego”. Organizatorki- p. Jarosława Gawin, p. Barbara Kubiak, p. Olga Łącka chciały, aby dni te były okazją do refleksji nad sposobem odżywiania. Chciały także zmotywować uczniów do spożywania większej ilości chleba, w tym głównie z ziarna z pełnego przemiału, żytniego, na zakwasie. Dzieci coraz częściej w miejsce tradycyjnej kanapki przynoszonej do szkoły wybierają bowiem chipsy, batoniki, żelki. W domu też przedkładają słodkie płatki nad chleb. Akcja spotkała się z żywą reakcją tak uczniów, rodziców, jak i pracowników szkoły. Do tego dnia przygotowywaliśmy się przez wiele dni. Należało bowiem znaleźć najodpowiedniejszy przepis na chleb żytni (w tym celu zaczęliśmy poszukiwania w Internecie i wertowanie domowych przepisów), należało też zgromadzić produkty potrzebne do jego wypieku (uczniowie mogli się dowiedzieć, gdzie kupić mąkę żytnią i ziarna wzbogacające smak chleba), przygotować zakwas (wszyscy uczestnicy dowiedzieli się, że w zakwasie są bakterie kwasu mlekowego, które są prawdziwą „kopalnią” zdrowia), zaczynić chleb (niezwykłą przyjemność sprawiło nam wyrabianie chleba) i potem- w dniu akcji upiec go (zapach pieczonego chleba przyciągał „każdy nos”, a był to zapach w 100% naturalny). W czasie zajęć dzieci mogły się dowiedzieć, jak dawniej wyglądało wypiekanie pieczywa, poznały historię chleba.Chlebem poczęstowani zostali wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Chlebem podzieliliśmy się również z emerytowanymi pracownikami szkoły. W klasach pierwszych i czwartych rozdany był tekst wiersza Władysława Bełzy „Abecadło o chlebie”. Przygotowaliśmy też krótką audycję radiową i gazetkę okolicznościową. Uczniowie szczególnie zaangażowani w akcję:
Nikola Grzesiak
Magdalena Milewska
Jakub Lewiński
Roksana Kotowska
Daria Wirkus
Aleksandra Pawłowska
Konrad Gągol
Artur Oleszczuk
Patrycja Sowa
Wiktoria Gruber
Alicja Sadowska
grupa dziewcząt - 6e

           

Ofiacjalna strona miasta Człuchów